Už dva týdny zůstávají reflektory arén po cele republice zhasnuty. Zatímco se minulou neděli bojovalo pouze na Staroměstském náměstí, v druhem týdnu bez hokeje bylo až moc podezřelé ticho. Extraliga sice vidí pomyslné světlo na konci tunelu, ostudné události ministra zdravotnictví však zdá se znovu udělaly českému hokeji čáru přes rozpočet.
TRÉNOVAT, KDE SE DÁ
Touha po ledě je mezi týmy čím dal silnější. Všichni hledají jakoukoliv variantu, jak se přes drastická vládní omezení sklouznout na bruslích.
Kdo by to byl někdy řekl, že nejsledovanější destinací na extraligové mapě bude jednoho dne městečko Dobříš ve Středočeském kraji. Winter Classic byl sice pro tento rok zrušen. Některé týmy si ale návrat k historickým kořenům této hry užívají dosyta.
Omezení v počtu osob pro venkovní tréninky se na profesionální týmy naštěstí nevztahují. Otevřená kluziště tak vzalo atakem hned několik klubů. Hráči Mladé Boleslavi museli vzhledem k nabitému rozpisu vstávat už v šest ráno, aby dorazil na 200 km vzdálené místo. „Vyjet zas na led bylo fajn, rozhodně lepší než jet jen suchou přípravu, jako jsme to dělali minulý týden. Navíc venku… Mělo to zvláštní nádech,“ řekl útočník bruslařů Adam Zbořil pro klubový web.
Další zájemci, kteří stojí ve frontě je Sparta, Hradec nebo Plzeň. O kus zamrzlé plochy projevili zájem i hokejisté prvoligové Slávie či Kladna, které se k tréninku dostalo až za tmy. Dobříš s devíti tisíci obyvateli je v těchto dnech pro hokejové týmy doslova spásou.
Už minulý týden se za česko-polské hranice za ledovou plochou vydali Oceláři. Podobně je napodobili i hráči Dynama. „Našli jsme ideální podmínky v polské Swidnici, kam se přesuneme hned dvakrát během příštích dnů do konce nouzového stavu. Ve Swidnici máme k dispozici celý sportovní areál s ledovou plochou, kde budeme trénovat dvakrát denně,” zveřejnil Dušan Salfický pro klubový web.
Podobně měli v plánu soustředění vyřešit v Hradci. Mountfield se měl koncem týdne přesunout do Krušných hor, odkud by se kousek přes hranice dostali na led v Německu.
Německé úřady však nakonec Hradeckým plány zhatily. Vše kvůli zhoršující se situaci v České republice s koronavirem.
Sparťané se činili i mimo led. Hned čtveřice hráčů se vydala do Ústřední vojenské nemocnice, aby darovali plazmu. Jedná se o hráče, kteří si už vytvořili protilátky na COVID-19, čímž tak mohou nedílnou součástí pomoct. Dříve už něco podobného podstoupili hráči i realizační tým v Českých Budějovicích. Tam se jednalo o podstatně širší část kádru.
EXTRALIZE SVITLA JISKŘIČKA NADĚJE
Drtivá většina týmu stále čeká, až se otevřou jejich stadiony. Přesně o tom prakticky celý týden jednal prezident ČSLH Tomáš Král s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou. A nebyl to úplně marný boj, neboť vládní zástupce připustil, že pokud by se kluby pravidelně testovaly, mohla by být tahle varianta ve hře už během dalšího týden.
Extraliga by sice bez diváků stále trpěla, ale i tato varianta je v těchto dnech lepší, než jen sedět na zadku.
Jenomže česká krajina, neboli ten náš zemský ráj, o kterém se zpívá v národní hymně, to je velmi nevyzpytatelné místo na planetě. Situace se zde vyvíjí proměnlivěji, než počasí. To, co platilo například včera, je dnes už jen historií.
Mezinárodní ostuda ministra zdravotnictví celou situaci extralize jen komplikuje. Roman Prymula dostal z vlády padáka dřív, než se stihly všechny nejasnosti ohledně návratu hráčů na led vyjasnit. Více jsem se zmínil v Blogu zde.
V tuto chvíli tak musíme zase všichni čekat, než si naše hlavy státu urovnají na vládě všechen chaos. Extraliga mezitím ztrácí další miliony i pevnou půdu pod nohama. Nám fanouškům, nezbývá nic jiného, než se držet hesla „Naděje umírá poslední”.